БАЛАН БАЙРАМЫ = ПРАЗДНИК КАЛИНЫ Декабрь 5, 2018
БАЛАН БАЙРАМЫ = ПРАЗДНИК КАЛИНЫ
5 декабря в Центре башкирской и татарской литературы им. А. Инана библиотека №7 общественная организация «Агинэйдэр» (Мудрые женщины) провели праздник «Балан байрамы» («Праздник Калины»). На праздник были приглашены Агинэйдэр южного региона республики Башкортостан: г. Салават, г. Мелеуз, Гафурийский, Ишимбайский, Федоровский, Стерлитамакский районы.
Была организована выставка творческих работ участников, где были представлены изделия, выполненных в технике вязания, элементы башкирской национальной одежды – нагрудники, вышивки, игрушки, цветы из бисера, и конечно блюда из калины. А зал был украшен ветками ягод калины.
Ведущие – воспитатели Д/С №62 Валиева Г.З. и Ибракова З.Р.  вступительным словом о калине открыли праздник. Посвящая праздник, русский хор «Надежда» из ГДК исполнил песню «Калина красная». Врач эндокринолог Шафикова Сафура рассказала о пользе калины здоровью человека, заведующая библиотекой Исангужина Н.М. провела игровую программу «Пословицы и поговорки о калине». Свои музыкальные номера подарили Валиева Г.З., Халикова В.М., Файзуллина Ф. Особенно яркое выступление было ребят из ансамбля «Торатау».
Большая кулинарная выставка: варенье из калины, пироги, напитки, морс, пастила и все это можно было дигустрировать – попробовать на празднике, а Агинэйдэр с удовольствием обменивались рецептами.
Кульминацией праздника стал аукцион – продажа калины.
Кисә беренсе тапҡыр китапханала БАЛАН байрамы үтте. Уны ҡалабыҙҙың Ағинәйҙәре, Стәрлетамаҡ башҡорттары ҡоролтайы, китапхана, башҡорт ҡатын-ҡыҙҙары ойошмаһы, 62 –се һанлы балалар баҡсаһы әҙерләне. А. Инан исемендәге китапханала алма төшөр урын да юҡ ине: күрше район-ҡаланан килгән Ағинәйҙәр, башҡалабыҙ Өфөнән килеп еткән ҡунаҡтар булды: Башҡортостандың Ағинәйҙәр ҡоро етәксеһе, “Киске Өфө” газетаһының редакторы Янбаева Г. Г., шағирә Тамара Искәндәриә, «Башҡортостан ҡыҙы» журналының редакторы урынбаҫары Кирәйева А., ҡала мәҙәниәт бүлеге етәксеһе Зиннатуллин З. С., бындай абруйлы ҡунаҡтар байрамға тағы ла йәм өҫтәне.
Китапханала «Балан – мөхәббәт һәм бәхет емеше» исемләнгән китап, Ағинәйҙәрҙең ҡул эштәре, башҡорт биҙәүестәре күргәҙмәләре әҙерләнгәйне.
Сара программаһы бик бай әҙерләнгән: Стәрлетамаҡ Ағинәйҙәренең “Балан” композицияһы менән сығышы, табиб – эндокринолог Сафура Шафиҡованың «Баландың кеше һаулығына файҙаһы” тураһында кәңәштәре, китапхана мөдиренең “Мәҡәлдәр һәм әйтемдәр” уйын-викторинаһы барыһының да күңеленә хуш килде. Балан рецептары менән уртаҡлашыу, сәй тәмләткестәренән ауыҙ итеү, балан һатыу, аукционы – барыһы ла булды кисәлә. Ә музыкаль яҡтан Айбулат һәм Раушания Мансуровтарҙың, “Торатау” балалар бейеү ансамбле солистарының сығыштары күңелдәргә хуш килде. Ә инде артабан да һөйләшеү байрам сәйе артында дауам итте.
Байрамды ойоштороп, әҙерләүселәргә ҙур рәхмәтлебеҙ! Афарин, булдырҙыҡ, тип әйтергә генә ҡала!
Загрузить, Загрузить, Загрузить, Загрузить, Загрузить, Загрузить