«Әсәм теле, атам теле, сәсән теле» интеллектуаль уйын (Интеллектуальный турнир «Родной язык, родное слово, народу нашему основа»)

«Әсәм теле, атам теле, сәсән теле»  интеллектуаль уйын (Интеллектуальный турнир «Родной язык, родное слово, народу нашему основа») Февраль 18, 2020

«Әсәм теле, атам теле, сәсән теле» интеллектуаль уйын

18 февральдә А. Инан исемендәге китапханала Халыҡ ара туған тел көнөнә арналған “Атам теле, әсәм теле, сәсән теле” исемләнгән интеллектуаль уйын программаһы үтте. Унда ҡалабыҙҙың 15-се һанлы (Етәксеһе: Латыпова Р.С.) һәм 29-сы һанлы мәктәп (Етәксеһе: Сәйетҡолова Л.Ф.) уҡыусылары ҡатнашты. Сараның төп маҡсаты - төрлө уйындар аша башҡорт теленә ҡыҙыҡһыныу, һөйөү уятыу, ихтирам тәрбиәләү.

Әлбиттә, башҡорт теленә арналған көндө, китапхана хеҙмәткәрҙәре Башҡортостандың халыҡ шағиры Рәми Ғариповтың бала, үҫмер сағы тураһында һөйләмәйенсә булдыра алманы һәм уны уҡыусылар бик йылы тыңланы.

Программа 8 турҙан торҙо. 1-се турҙа командалар мәҡәлдәрҙе дауам итһә, 2-сеһендә һүҙбәйләнештәрҙең мәғәнәһен бер генә һүҙ менән әйтеп бирергә тейештәр ине. Шулай уҡ, бәйге барышында бәйгеселәр башҡорт халыҡ әйтемдәрен рус теленә тәржемә итте, Т һәм Ҡ хәрефтәренә башланған кем күберәк һүҙҙәр яҙҙы, йомаҡтар систе. Бигерәк тә командаларға “БАШВАТҠЫСТАР” һүҙенән яңы һүҙҙәр төҙөп яҙыуы ҡыҙыҡлы һәм мауыҡтырғыс булды. Ә инде баһалама төркөмө (жюри) һәр уйынды, яуапты ихтибарлап тыңлап, мәрәйҙәр ҡуйып ултырҙы. Кемдәр еңде һуң? Әлбиттә – дуҫлыҡ. Сара аҙағында актив ҡатнашыусылар китаптар менән бүләкләнде һәм татлыҡайҙар алып шатланды. Уйын һәр кемде рухландырҙы, ҡанатландырҙы.

Интеллектуальный турнир «Родной язык, родное слово, народу нашему основа»

18 февраля Центр башкирской и татарской литературы имени А. Инана (библиотека №7) принимал гостей сразу из двух школ. Это были учащиеся 5, 6, 7, 8 классов МАОУ «СОШ №15» и МАОУ «СОШ №29» под руководством своих преподавателей Латыповой Расимы Сагадатовны и Саиткуловой Лилии Фаизовны.

Ребята участвовали в интеллектуальном турнире «Родной язык, родное слово, народу нашему основа», посвящённом Международному Дню родного языка.

День родного языка открылся стихотворением «Родной язык» народного поэта Башкортостана Рами Гарипова в исполнении Гузель Ишбулдиной. Далее ребята познакомились с жизнью и творчеством Рами Гарипова, подробнее о детских годах, о становлении поэта и о его книгах.

Затем школьники разделились на две команды и в ходе интеллектуальных баталий доказывали, кто более достоин называться знатоком башкирского языка.

Команды набрали по 22 балла и обе оказались равны в силе, знаниях и смекалке. Самым трудным было первое задание с пословицами, где искали продолжение, потом задания были всё легче и легче, с удовольствием решали задачу про имя мальчика и учились говорить скороговорки.

Интересный получился день родного языка, ребята выразили желание прийти ещё не раз на такие турниры.

Загрузить, Загрузить, Загрузить, Загрузить, Загрузить, Загрузить